Tagja vagyok Mérai Katalin (aki nem ismerné így – ejnye-bejnye – Barátok Közt Julija) KataFakanala című facebook oldalának. Minden ezzel kezdődött.
Egy nap felhívást intézett a tagokhoz, miszerint az alapítvány számára szeretne 300 szelet tortát karitatív módon “készíttetni”.
Láttam ugyan a felhívást többször is, de vidéki mivoltom némiképp visszatartott. Szombati napon volt az alapítványi születésnap, ráadásul még a gyakorlatom is elmaradt, így gondoltam esélytelen beszállnom.
Valahol belül nagyon fúrta az oldalamat az egész. Aki ismer, vagy régóta olvassa a blogom, az tudja, hogy szeretek adni. És itt adhattam volna igazán. Beléptem az információs csoportba és innentől már szinte minden ment a maga útján. Megoldódott a felutazás, tehát kezdhettem gondolkodni a tortán. Alig két órára rá, hogy csatlakoztam és kijelenthettem, hogy igen, én is készítek egy tortát a gyerekeknek már készen is volt a torta tetejére szánt alapítványi logó. Ebben nagy segítségemre volt az épp aznap megjelenő Süteménydíszítés című újság és a hozzá járó betűkiszúrók! 😀
Nap nap után jöttek-mentek az információk, ki milyen tortával készül, majd jöttek-mentek a képek, ki hol tart. Azt hiszem mindenki nagyon izgatott volt, pláne, hogy egy közösség virtuális teréből páran kilépünk a valóságba és megismerhettük egymást közelebbről is. 🙂
Meggyes-grízes máktortát készítettem e jeles napra, recept ITT.
Pénteken készítettem a tortát, plusz 9 db 8 cm átmérőjű logót, hogy akiknek szükségük lesz rá, tudjanak logót tenni a tortára.
Kissé ideges lettem a torta dobozolása közben, mert éppen akkora dobozom volt és megnyomtam a két oldalát. 🙁 Aztán utaztattam 40 km-t, majd másnap ismét jó 120-at. Megtörve, de azért épségben ért fel a tortácska az eseménynek helyet adó Budapest Parkba. Kissé korán érkeztem, vagyis az önkéntesekkel egy időben, így segítettem pakolászni. Tányérokat, poharakat kicsomagolni, lufit fújni, stb. Elképesztő mennyi önkéntes serénykedett azon, hogy a Down szindrómás gyerekek és családjaik egy jót szórakozhassanak ezen a napon!
Szépen lassan érkeztek a torták és az eddig csak gépen keresztüli ismeretlen ismerősök. Pakolgattuk a tortákat jobbra-balra, ahogy gyűltek, úgy gyönyörködtünk bennük! Végül 29 torta érkezett, mind más, kívül-belül, gyönyörű látvány volt.
Megérkezett Kata is, aki egy borzasztóan közvetlen és jó fej csajszi, imádom a hangját, a lendületét.
Serénykedett, rendezkedett, szervezett, jött-ment. A torták végül a színpad előtt kaptak helyet, hogy a középpontban legyenek, hiszen nincsen születésnap torta nélkül (jó esetben).
Mindeközben a Ladánybene 27 már hangolt, próbált.
Aztán megérkeztek a meghívott családok, jöttek a gyerekek. Részükre Wesco-sarokkal, rajzoló sarokkal, arcfestéssel és emlékkönyv készítéssel kedveskedtek a szervezők. Voltak bohócok, akik lufit hajtogattak, néptánc.
A fotókiállítást Varga Lívius (Quimby) nyitotta meg.
Az RTL Klub Reflektor stábja is jelen volt.
A Reflektorban leadott anyag az RTL Most-on megtekinthető.
A beszédek után pedig következett a gyertya gyújtás, éneklés és a torták felszeletelése. 🙂
És most elmesélem az alapítvány szavaival kik is ők valójában:
” Teljes, hivatalos nevünk: Az Értelmi Fogyatékosok Fejlődését Szolgáló Magyar Down Alapítvány Pedagógiai Szakszolgálata: Korai Fejlesztő, Gyógypedagógiai Tanácsadó és Gondozó Központ.
Kik is vagyunk?
Az 1991 óta szülői összefogásból létrehozott Down Alapítvány legújabb szervezeti egysége, egy olyan közoktatási intézmény, amely elsősorban értelmi fejlődésükben eltérő, sajátos nevelési igénnyel bíró, Down szindrómás csecsemők és kisgyermekek családi nevelését kívánja segíteni speciális fejlesztéssel, terápiás eljárásokkal, tanáccsal, a gyermekek első három évének fejlődési sajátosságait kihasználva. Ezt a tevékenységet a szülőkkel együtt, a család igényét, lehetőségét figyelembe véve valósítjuk meg.
Mit vállaltunk?
— 0-3 éves, elsősorban Down szindrómás csecsemők és kisgyermekek komplex gyógypedagógiai fejlesztése
— 3-6 éves, integrációban résztvevő gyermek speciális segítése
— gyógypedagógiai vizsgálat, tanácsadás
— szülőcsoport szervezése
— az otthoni foglalkozás megkönnyítésére játék, eszköz, szakirodalom, videó kölcsönzése
— tapasztalatcsere lehetőségének biztosítása különböző szakembereknek
— képzés, továbbképzés
Hogyan fordulhatnak hozzánk?
A jelentkezéshez nem szükséges beutaló. Jelentkezni lehet telefonon, időpont egyeztetés után fogadjuk a családokat. A fejlesztés megkezdéséhez elengedhetetlen a lakóhely szerint illetékes Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság orvosi-gyógypedagógiai vizsgálaton alapuló szakvéleménye. A fejlesztés ingyenes.”
Egy kis összegzés a végére: tartottam a Down szindrómás gyerekekkel való találkozástól. Vagyis a legjobb szó rá, hogy féltem. Hogy miért? Azt nem tudom elmondani. De ahogy néztem őket, hogy táncolnak, hogy játszanak, a sírás fojtogatott. Többször is. Olyan hálásak, kedvesek…egy rózsaszín pulcsis kislányt – akinek két copfba volt fogva a hajacskája a feje tetején – rögtön a szívembe zártam.
Sokat tanultam ebből a napból, de azért azt kell mondjam hálás vagyok, hogy az én két pici lányom egészségesen született….még emlékszem a várandósság alatti vizsgálatokra és izgalmakra, hogy minden rendben legyen a babákkal….
Örülök, hogy csatlakoztam ehhez a karitatív tortasütő csoporthoz és részese lehettem ennek az ünnepnek!
Azt viszont sajnálom, hogy nem maradhattam végig, de a Katától kapott zöld diót óvom, s védem, hogy fincsi karácsonyi menüt rittyentsek majd belőle! 😉
Jaj, és ajándékokat is kaptunk, az enyémet Erika vitte haza, láttam mikor csomagolták, de nem figyeltem meg rendesen. Kíváncsi vagyok már rá nagyon, szombaton elhozom tőle és frissítem majd a képével ezt a posztot. 🙂
Sass Erika (tortás Kanálka) blogja: http://www.eletinfo.hu/
Szani blogja: http://szanikonyhaja.blogspot.hu/